A to ciekawe

Park Miniatur Zabytków Podlasia ponownie otwarty od 1 maja 2018r.

Kategoria: A to ciekawe

Park Miniatur zapraszaOd 1 maja do 30 września 2018r.zapraszamy do zwiedzania Parku Miniatur Zabytków Podlasia.

Kolejka wąskotorowa rusza w kwietniu!

Kategoria: A to ciekawe

kolej wąskotorowaZabytkowa kolej wąskotorowa jest już gotowa na otwarcie nowego sezonu turystycznego. Start: już 28 kwietnia!. Puszczę Białowieską widzianą niecodziennie, bo z perspektywy taboru kolejowego będzie można podziwiać do 29 września.

Wielkanocne jajko – magiczny symbol życia

Kategoria: A to ciekawe

jajkaŚwiąteczna atmosfera oplotła region Puszczy Białowieskiej – Wielkanocy czar uwypuklają skąpane w słońcu puszczańskie krajobrazy. Za co lubimy Wielkanoc? Za rodzinną atmosferę, niezwykłe duchowe doznania, magię zaklętą w kolorowych pisankach czy bogatą obrzędowość? - z pewnością za każde po trosze. Symbolem świąt są przede wszystkim jajka – magiczny symbol życia, z którym wiąże się wiele wielkanocnych obrzędów wyrastających z kultury sięgającej historią wiele wieków przed.

Kartka z kalendarza: Wielkie Dni

Kategoria: A to ciekawe

W regionie Puszczy Białowieskiej świąteczna aura nie opuszcza mieszkańców– wierni kościoła prawosławnego przygotowują się do Święta Wielkanocy. Ten wyjątkowy czas otwierają Wielkie Dni, zwieńcza - Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny (Błahowieszczenije), pełne magicznych znaków. Ten wyjątkowy okres tradycja czci bardzo uroczyście, nadając mu własną magiczną symbolikę.

W kręgu tradycji – magiczna święconka

Kategoria: A to ciekawe

Już za chwilę kościół katolicki świętować będzie Święto Świąt – Wielką Noc Zmartwychwstania Chrystusa. To wielkie święto wiary chrześcijańskiej, wypełnione modlitwą, radosnego świętowania w gronie najbliższych oraz… magii.

Kartka z kalendarza: 1 kwietnia – prima aprilis

Kategoria: A to ciekawe

Pierwszy dzień kwietnia to nie tylko czas tak długo wyczekiwanej wiosny – w świątecznym kalendarzu to  dzień robienia sobie żarów: prima aprilis. Patrząc na pogodę za oknem można odnieść wrażenie, że samej Naturze zebrało się na psikusy– skąd wziął się popularny obyczaj?

Kartka z kalendarza: Wielki Tydzień

Kategoria: A to ciekawe

Magia Świąt oplotła żubrową krainę. Z witryn sklepów patrzą na nas kolorowe zajączki i wielkanocnej baranki,  ulice miast i miasteczek zdominował świąteczny rozgardiasz. Świąteczną aurę czuć także w Puszczy - wczesnowiosenny przyrodniczy budzik wyrywa kolejnych mieszkańców  białowieskiego matecznika z zimowych objęć Morfeusza (sprawdź: Ptasi kalendarz - wiosenne przyloty ptaków, Kwiaty wiosny – pierwsze zwiastuny zmiany pór roku, Marzec w przyrodzie – Puszcza Białowieska budzi się ). Już tylko kilka dni dzielą nas od Wielkiej Nocy – wielkiego święta chrześcijaństwa, leżącego u podstaw dogmatu wiary.

W kręgu tradycji – pisanka

Kategoria: A to ciekawe

WielkanocChoć za oknem panuje nieco zimowa aura to w kalendarzu niepodzielnie rządzi wiosna. Jej wierni posłańcy– żurawie oraz skowronki dźwięcznym krokiem podskakują wśród bazi kotków, z zawziętością walczą z oznakami zimy. Tymczasem chrześcijańska tradycja  świętuje Zmartwychwstanie Chrystusa– radości i niezwykłości tego dnia nie popsuje żadna zima!

W krainie tradycji: Wiosenne obrzędy – równonoc wiosenna. Echa Jarego święta

Kategoria: A to ciekawe

Dziś, 20 marca o godzinie 17.15. rozpocznie się astronomiczna wiosna (na kalendarzową wiosnę musimy poczekać do jutra). Na półkuli północnej Słońce przejdzie przez punkt Barana i od tego momentu biegun północny przez kolejne pół roku będzie bliżej Słońca niż biegu południowy. W przełożeniu „na polski” oznacza to,  że dzień i noc zrównują się i trwają tyle samo - po 12 godzin, a kolejne dni będą coraz dłuższe.. Pierwszy dzień wiosny wiąże się ze zjawiskiem równonocy wiosennej. Choć  dla przeciętnego Kowalskiego dziś to raczej mgliste pojęcie, to dawne – sięgające słowiańskich czasów równonocne obrzędy praktykujemy do dziś, nie zdając sobie sprawy, że chodzi m.in. o taki  śmigus dyngus (a raczej śmigus i dyngus) czy malowanie jajek.

Marzec w przyrodzie – Puszcza Białowieska budzi się

Kategoria: A to ciekawe

img_0434.jpgW kalendarzu mamy marzec-  choć to zdecydowanie czas przedwiośnia, tegoroczny marzec przywitała siarczysta zima. Próżno szukać pierwszych oznak zmiany aury, skoro termometr do niedawna wskazywał grubo ponad 10 stopni  na minusie (brrr, na długo zapamiętamy ten zimny początek miesiąca!). Ale w przyrodzie nic nie ginie- także wiosna! Za nami pierwsze nieśmiałe skoki temperatur, lada moment będziemy wypatrywać pierwszych zielonych roślin -  marzec wyrywa las z objęć Morfeusza.